Раскрыть скобки a - (43+c+a) - 52 a + (59+p-a) - 67 a - (-27-a+43) a + (15-a-39) + 41 a - (2a+32) - 53 a - (-52+5a+87) - 2 (9p-7+4k) + 9k (2a-11+4p) * 5 (-3+p) - (p+60,1) (3,2-c) - (-c+1 4/5 десятых) (p+k) - (k-p) (-c+p) - (p-c) (p-a) - (-a+p-c)

+3
Ответы (1)
  1. 19 ноября, 00:06
    0
    a - (43+c+a) - 52 = a-43-c-a=-43-c

    a + (59+p-a) - 67=a+59+p-a=59+p

    a - (-27-a+43) = a+27+a-23=2a+4

    a + (15-a-39) + 41=a+15-a-39+41=17

    a - (2a+32) - 53 = a-2a-32-53=-a-85

    a - (-52+5a+87) = a+52-5a-87=-4a-35

    -2 (9p-7+4k) + 9k = - 18p+14-8k+9k=-18p+14+k