Чему равно a^2 / (b+c) + b^2 / (a+c) + c^2 / (a+b) / (a+b+c) если a / (b+c) + b / (a+c) + c / (a+b) = 0

+3
Ответы (1)
  1. 10 августа, 03:17
    0
    a / (b+c) + b / (a+c) + c / (a+b) = 0 ⇒

    a / (b+c) = - (b / (a+c) + c / (a+b))

    b / (a+c) = - (a / (b+c) + c / (a+b))

    c / (a+b) = - (a / (b+c) + b / (a+c))

    Тогда (a² / (b+c) + b² / (a+c) + c² / (a+b)) / (a+b+c) =

    (-a· (b / (a+c) + c / (a+b)) - b· (a / (b+c) + c / (a+b)) - c· (a / (b+c) + b / (a+c))) / (a+b+c) =

    (-ab / (a+c) - ac / (a+b) - ab / (b+c) - bc / (a+b) - ac / (b+c) - bc / (a+c)) / (a+b+c) =

    (- (ab+bc) / (a+c) - (ac+bc) / (a+b) - (ab+ac) / (b+c)) / (a+b+c) =

    (-b· (a+c) / (a+c) - c· (a+b) / (a+b) - a· (b+c) / (b+c)) / (a+b+c) = (-b-c-a) / (a+b+c) =

    - (b+c+a) / (a+b+c) = - 1