1) 2 (х+7) + 4 х при х = 5

2) 9 (3-у) + 15 при у = 2

3) 1,5 (у+9) + 3,5 при х = 4

4) 3/4 (х-6) + 2 при х = 8

+1
Ответы (1)
  1. 26 сентября, 04:03
    0
    2 (5+7) + 4*5=44

    1) 5+7=12

    2) 2*12=24

    3) 4*5=20

    4) 24+20=44

    9 (3-2) + 15=24

    1) 3-2=1

    2) 9*1=9

    3) 9+15=24

    1,5 (4+9) + 3,5=68,5

    1) 4+9=13

    2) 5*13=65

    3) 65+3,5=68,5

    3:4 (8-6) + 2=3,5

    1) 8-6=2

    2) 3:4=0,75

    3) 0,75*2=1,5

    4) 1,5+2=3,5