А) 15 * (х-з) = 0

б) 15 * (у+2) = 45

в) 2 * (х-2) + 3=0

г) (3 х+2) (х-1) = 0

д) (9,2-у) (2 у-1) = 0

е) 4 * (х+1) - 3=16

ж) 3 х-6,5=7 х-3,5

з)

+5
Ответы (1)
  1. 9 августа, 11:52
    0
    15x-3=o

    15x=3

    x=3:15

    x=0.2

    15y+30=45

    15y=15

    y=1

    2x-4+3=0

    2x=1

    x=0.5