Sqrt (14-6 (sqrt (5))) - 1 / (2 - (sqrt (5)) с решением

+1
Ответы (1)
  1. 14 августа, 08:33
    0
    √ (14-6√5) - 1 / (2-√5) = √ (5+9-6√5) - 1 / (2-√5) = √ (3-√5) ^2 - 1 / (2-√5) =

    = ((3 - √5) (2-√5) - 1) / (2-√5) = (6 - 3√5 - 2√5 + 5 - 1) / (2-√5) = (10 - 5√5) / (2-√5) = 5 (2-√5) / (2-√5) = 5