Дано: Х²+1/х²=6

Найти: х-1/х

+3
Ответы (1)
  1. 11 апреля, 04:42
    0
    (x - 1/x) ² = x² - 2·x· 1/x + 1/x² = (x² + 1/x²) - 2=6-2=4.

    x - 1/x = 2 или x - 1/x = - 2.