5/16 + (1/4 + n) = 7/8 (чему равно n?)

+1
Ответы (1)
  1. 8 декабря, 03:57
    0
    5/16 + (1/4 + n) = 7/8

    5/16 + 4/16 + n = 14/16

    9/16 + n = 14/16

    n = 14/16 - 9/16

    n = 5/16