2 + (-9/14 х) = 4 целых 4/7

+1
Ответы (2)
  1. 20 декабря, 00:22
    0
    2 + (-9/14x) = 32/7

    2-9/14x=32/7

    28-9x=64

    -9x=64-28

    -9x=36

    x=-4
  2. 20 декабря, 01:18
    0
    2 + (-9/14 х) = 4 целых 4/7, 2 целых 4/7 : 9/14 = 18/7 · 14/9 = 4

    -9/14 х = 4 целых 4/7 - 2,

    -9/14 х = 2 целых 4/7,

    х = 2 целых 4/7 : (-9/14),

    х = - 4