Вычислите:

5 : (-5/8) =

(-4 2/3) : 2/9=

(-6 1/4) : (-5/8) =

+4
Ответы (1)
  1. 18 декабря, 18:51
    0
    1) 5 : (-5/8) = - (5/1 : 5/8) = - (5/1 * 8/5) =

    - (5*8 / 1*5) = - (40/5) = - 8

    2) - 4 2/3 : 2/9 = - 14/3 : 2/9 = - 14/3 * 9/2 = - 14*9 / 3*2 = - 21

    3) - 6 1/4 : (-5/8) * минус на минус плюс * = 25/4 : 5/8 = 25/4 * 8/5 = 25*8 / 4*5 = 10