Упростите выражение: 1) 7 а+8 а, 2) 16b-5b, 3) 27 с-с, 4) d+34d, 5) 3 х+5 х+17 х, 6) 46 у-18 у+22 у, 7) 12 а+13 а+26, 8) 59z-z+73, 9) 38 х+17 х-54 х+х.

+2
Ответы (1)
  1. 12 августа, 13:45
    0
    1) 7 а+8 а=15a

    2) 16b-5b=11b

    3) 27 с-с=26c

    4) d+34d=35d

    5) 3 х+5 х+17 х=25x

    6) 46 у-18 у+22 у=50y

    7) 12 а+13 а+26=25a+26

    8) 59z-z+73=58z+73

    9) 38 х+17 х-54 х+х=2x