Log4 (x+12) * logx 2=1

+4
Ответы (1)
  1. 18 февраля, 12:56
    0
    Log4 (x+12) * logx (2) = 1 (1/2) * log2 (x+12) = logx (x) / logx (2) (1/2) * log2 (x+12) = log2 (x) ОДЗ:x+12>0, x>-12, x не равен 1 и x>0 log2 ((x+12) ^ (1/2)) = log2 (x) (x+12) ^ (1/2) = x (x+12) = x^2x^2-x-12=0D=b^2-4*a*c = 1-4*1 * (-12) = 49x1 = (1 + 7) / 2 = 4x2 = (1 - 7) / 2 = - 3