F (x) = x^3+3x^2-23x+ln5

подскажите производную функцию

+5
Ответы (2)
  1. 22 апреля, 00:20
    0
    F) (x) = (x³+3x²-23x+ln5) ) =3x²+6x - 23 + 1/5=3x²+6x - 22 4/5 = 3x²+6x - 22,8
  2. 22 апреля, 03:04
    0
    Дано (Input)

    Графикs (Plots)

    Альтернативный вид (Alternate forms)

    Real roots

    Complex roots

    Roots in the complex plane

    Свойства функции (Properties as a real function)

    Derivative

    Неопределенный интеграл assuming all variables are real (Indefinite integral assuming all variables are real)

    Local maximum

    Local minimum