Вычислите: 1) 12:3,2 + (6 - (3 7/8-1 5/6) * 6/7) ; 2) (4 6/7: (5/6+8/21) - 2 5/13) * 8 2/3.

+3
Ответы (1)
  1. 16 мая, 13:39
    0
    1) 12:3,2 + (6 - (3 7/8-1 5/6) * 6/7) = 8,

    1) 12 : 3,2 = 3,75,

    2) 3 7/8 - 1 5/6 = 31/8 - 11/6 = 93/24 - 44/24 = 49/24 = 2 1/24,

    3) 2 1/24 * 6/7 = 49/24 * 6/7 = 7/4 = 1 3/4 (или 1,75),

    4) 6 - 1,75 = 4,25,

    5) 3,75 + 4,25 = 8,

    2) (4 6/7: (5/6+8/21) - 2 5/13) * 8 2/3 = 14,

    1) 5/6 + 8/21 = 35/42 + 16/42 = 51/42 = 17/14 = 1 3/14,

    2) 4 6/7 : 1 3/14 = 34/7 : 17/14 = 34/7 * 14/17 = 2 * 2 = 4,

    3) 4 - 2 5/13 = 1 8/13,

    4) 1 8/13 * 8 2/3 = 21/13 * 26/3 = 2 * 7 = 14