А1 = 8, d = - 2, a6?, a8? а20?

+3
Ответы (1)
  1. 11 августа, 18:09
    0
    A6 = a1 + 5d = 8 - 10 = - 2

    a8 = a1 + 7d = 8 - 14 = - 6

    a20 = a1 + 19d = 8 - 38 = - 30