2x + (3x-y) - (2x+y) (Упростить)

+4
Ответы (2)
  1. 16 мая, 08:13
    0
    2x + (3x-y) - (2x+y) = 2 х + 3 х - у - 2 х - у = 3 х - 2 у (у-ки сокращаются)
  2. 16 мая, 08:26
    0
    2x + (3x-y) - (2x+y) = 2x+3x-y-2x-y=3x-2y