Cos (6x) cos (2x) - sin (6x) sin (2x) = 0

Решите уравнение

+2
Ответы (1)
  1. 22 декабря, 00:08
    0
    1/2 (cos4x+cos8x-cos4x+cos8x) = 0

    1/2*2cos8x=0

    cos8x=0

    8x=π+πk, k€Z

    x=π/8+πk/8, k€Z