Sin^2 (1/2arcsin*3/7) - cos^2 (1/2arcsin*3/7)

+4
Ответы (1)
  1. 23 июля, 22:53
    0
    1) sin² (1/2arcsin3/7) - cos² (1/2arcsin3/7) =

    -cos (2*1/2*arcsin3/7) =

    -cos (arcsin3/7)

    2) arcsin3/7=a

    sina=3/7

    cos²a=1-sin²a=1-9/49=40/49

    cosa=2√10/7

    a=arccos2√10/7

    3) - cos (arcsin 3/7) = - cos (arccos2√10/7)

    =-2√10/7