A teacher wants to give 3 markers to each of her 25 students. markers come in packages of 8. how many packages of markers will the teacher need?

+1
Ответы (1)
  1. 21 мая, 12:53
    0
    25*3=75

    8*9=72 It is not enough

    8*10=80

    Answer: Teacher needs 10 packages of markers.