4 (a+2) 8 (-7x) 12 (x+y) (c-9) * 11 (8+y) * 16 15 (4a-3) 7 (6a+8b) 10 (2m-3n+4r) (24x+17y-36z) * 4

+4
Ответы (1)
  1. 4 мая, 15:51
    0
    4 (a+2) = 4 а+8

    8 (-7x) = - 56 х

    12 (x+y) = 12 х+12 у

    (c-9) * 11=11 с-99

    (8+y) * 16=128+16 у

    15 (4a-3) = 60 а-45

    7 (6a+8b) = 42 а+56 b

    10 (2m-3n+4r) = 20m-30n+40r

    (24x+17y-36z) * 4=96x+68y-144z