2 * (2 а-3) + (3 а-4) ;

(2 а+4) + (2 а-10)

+5
Ответы (1)
  1. 9 мая, 05:59
    0
    1) 2 * (2 а-3) + (3 а-4) = 4 а-6+3 а-4 = 7 а-10

    2) (2 а+4) + (2 а-10) = 4 а-20 а+8 а-40 = - 8 а-40