7 х+39=717. Вычислите х?

+3
Ответы (2)
  1. 2 февраля, 14:39
    0
    7x+39=717

    7x=717+39

    7x=756

    x=108
  2. 2 февраля, 16:24
    0
    7 х=717-39

    7 х=678

    х=678/7

    х=96 целых 6/7