Sin^2 (35) - cos^2 (145) / cos100*cos350

+4
Ответы (1)
  1. 18 марта, 01:39
    -2
    (Sin²35 - Cos²145) / Cos100*Cos350 = [Sin²35 - Cos² (180 - 35) ] / Cos (90 + + 10) * Cos (360 - 10) = (Sin²35 - Cos²35) / (- Sin10) * Cos10 =

    = - Cos 20 / (- Sin10Cos10) = 2Cos20 / Sin20 = 2 ctg20