Cos (510) - sin 480+cos840+sin1230

+2
Ответы (1)
  1. 13 марта, 15:46
    0
    Cos 510 ° - Sin 480 ° + Cos840 ° + Sin1230 °=

    = Cos (90°*5 + 60°) - Sin (90°*5 + 30°) + Sin (90°*4 + 60°) =

    = - Sin60° - Cos30 + Cos60 = - √3/2 - √3/2 + 1/2 = - √3 + 1/2