Упростите выражения!

а) 3n-8n-5n+2+2n

b) (4a-b) - 5a+3b

B) - (3x-0,4) + (0,4x-3)

Г) 9-2 (x+1) + x

Д) - 3 (a-2) + 6 (a-4) - 4 (3a+2)

+2
Ответы (1)
  1. 4 марта, 18:23
    -2
    А) n (3 - 8 - 5 + 2) + 2 = - 8n + 2

    b) 4a - b - 5a + 3b = a (4-5) + b (-1 + 3) = - a + 2b

    c) - 3x + 0,4 + 0,4x - 3 = x (-3 + 0,4) + 0,4 - 3 = - 2,6x - 2,6

    d) 9 - 2x - 2 + x = x (-2 + 1) + 9 - 2 = - x + 7

    e) - 3a + 6 + 6a - 24 - 12a - 8 = a (-3 + 6 - 12) + 6 - 24 - 8 = - 9a - 26