1) (7x-2) ^2+28x

(3x+1) ^2-21x

2) a^3+2a+a^2+2

+1
Ответы (1)
  1. 21 февраля, 02:03
    0
    1) (7 х-2) ^2+28 х=49 х^2-28 х+4+28 х=49 х^2+4

    (3 х+1) ^2-21 х=9 х^2+6 х+1-21 х=9 х^2-15 х+1

    2) а^3+2 а+а^2+2=а (а^2+2) + а^2+2 = (а^2+2) (а+1)