Вычислите: а) 1-4/7 б) 1-7/8 в) 1-2/9 г) 1-3/4 д) 3-1/2 е) 2-3/4 ж) 1-4/15 з) 1-3/7

+2
Ответы (1)
  1. 29 декабря, 19:50
    0
    А) 1-4/7 = 3/7

    б) 1-7/8 = 1/8

    в) 1-2/9 = 7/9

    г) 1-3/4 = 1/4

    д) 3-1/2 = 2 1/2

    е) 2-3/4 = 1 1/4

    ж) 1-4/15 = 11/15

    з) 1-3/7=4/7