2/7x+2/3x-4/21x если x=3/19 x=7/38

+4
Ответы (1)
  1. 8 апреля, 08:16
    0
    2/7 х+2/3 х-4/21 х=6/21 х+14/21 х-4/21 х=16/21 х

    16/21*3/19=16/133

    16/21*7/38=8/57