3tg*п/4*tg*п/3 помогите

+1
Ответы (1)
  1. 28 мая, 01:53
    0
    Tg (π/4) = 1

    tg (π/3) = √3/3

    3tg (π/4) * tg (π/3) = 3*1*√3/3 = √3