Вычислить

(корень2-2) (корень2+2)

+1
Ответы (1)
  1. 12 ноября, 18:04
    0
    Т. к. (а-b) * (a+b) = a*a-b*b

    то (√2-2) (√2+2) = √2*√2-2*2

    т. к.√а*√а=а,

    то √2*√2-2*2=2-4=-2

    Ответ:-2