Tg a=3, sin a < 0. вычислите: 3sin a + 2cos a

+1
Ответы (1)
  1. 31 октября, 02:14
    0
    1) tgn/6ctgn/3 + sqrt (2sin3n/4 = sgrt3/3*sqrt3/3 + sqrt92*1/2) = 1/3 + 1 = 1 ц 1/3

    2) = sin4 + sin4 = 2sin4

    3) = 2 (cosa) ^2 - (sina/cosa*cosa) ^2 - (cosa/sina*sina) ^2 = 2 (cosa) ^2 - (sina) ^2 - (cosa) ^2 = (cosa) ^2 - (sina) ^2