A) arcsin √3/2 + arcsin (-корень из 2/2)

b) arccos (-√2/2) + arctg √3

+1
Ответы (1)
  1. 9 июня, 22:15
    0
    A) arcsin (sqrt3/2) + arcsin (-sqrt2/2)

    pi/3 + (-pi/4) = pi/3-pi/4 = pi/12

    б) arccos (-sqrt2/2) + arctg (sqrt3)

    3pi/4+pi/3=13pi/12