A) 4x+4x = 424;

B) 15y-8y=714

C) 9z+z=500

D) 10k-k=702

E) 4l+5l=1200

F) 6t+3t-t=6400

Cрочно!

+4
Ответы (2)
  1. 12 октября, 06:56
    0
    А) 4 х + 4 х = 424

    8 х = 424

    х = 53

    в) 15 у - 8 у = 714

    7 у = 714

    у = 102

    с) 92 + z = 500

    10z = 500

    z = 50

    D) 10k - k = 702

    9k = 702

    k = 78

    E) 4l + 5l = 12000

    9l = 1200

    l = 133,3

    F) 6t + 3t - t = 6400

    8t = 6400

    t = 800
  2. 12 октября, 08:04
    0
    A) 8x=424; x=53.

    B) 7y=714; y=102.

    C) 10z=500; z=50.

    D) 9k=702; k=78.

    E) 9l=1200; l=133 ...

    F) 8t=6400; t=800.

    ...