5 а+7 а-8 а+70 а-6 а при а=5

+1
Ответы (2)
  1. 6 февраля, 09:51
    0
    5x5 + 7x5 - 8x5 + 70x5 - 6x5 = 25 + 35 - 40 + 350 - 30 = 50-40+350-30=10-+350-30 = 360-30 = 330
  2. 6 февраля, 10:28
    0
    5+7 = 12

    12-8 = 4

    70+4 = 74

    74-6=68

    68*5=340