9 целых 7 дробь 9 : 6 целых 8 дробь 15 * 16 целых 31 дробь 44

+3
Ответы (1)
  1. 19 сентября, 00:14
    0
    9 7/9 : 6 8/15 * 16 31/44=88/9 : 98/15 * 735/44=88/9 * 15/98 * 735/44 = (88*15*735) / (9*98*44) = 25