Выполните умножение 2/3*9/14, 4/5*15/16, 3/7*8/21, 12/23*1, 17/39*0, 2/5:4/5, 3/7:9/14, 5/8:1/4, 3/17:2/51, 2/11:4/77, 3/4*2, 12/13:7/13, 33/34:1/34, 3/1*5 1/3, 64/76:16/19, 12/25*5/16, 12/19*1/24, 8/13*13/8, 23/72*72/23, 3/8:5/7, 5/16:6/8, 0:23/45, 3 1/4*4 10*5 2/5, 0: 2 1/7, 3 5/16*1, 2 17/18:1, 4 1/2:6 3/4, 1 51/93:1 5/31, 2 1/2*3 1/15, 4/9*3 3/4, 1 6/7*3 3/4, 1 6/7 * 3 5/10, 8:4/7

+5
Ответы (1)
  1. 26 февраля, 03:47
    0
    2/3*9/14 = 3/7,

    4/5*15/16 = 3/4,

    3/7*8/21 = 8/49,

    12/23*1 = 12/23,

    17/39*0 = 0,

    2/5:4/5 = 1/2,

    3/7:9/14 = 2/3,

    5/8:1/4 = 5/2,

    3/17:2/51 = 9/2,

    2/11:4/77 = 7/2,

    3/4*2 = 3/2,

    12/13:7/13 = 12/7,

    33/34:1/34 = 33,

    3/1*5 1/3 = 16,

    64/76:16/19 = 1,

    12/25*5/16 = 3/20,

    12/19*1/24 = 1/38,

    8/13*13/8 = 1,

    23/72*72/23 = 1,

    3/8:5/7 = 21/40,

    5/16:6/8 = 5/12,

    0:23/45 = 0,

    3 1/4*4 = 13,

    10*5 2/5 = 54,

    0: 2 1/7 = 0,

    3 5/16*1 = 3 5/16,

    2 17/18:1 = 2 17/18,

    4 1/2:6 3/4 = 2/3,

    1 51/93:1 5/31 = 4/3,

    2 1/2*3 1/15 = 23/3,

    4/9*3 3/4 = 5/3,

    1 6/7*3 3/4 = 195/28,

    1 6/7 * 3 5/10 = 13/2,

    8:4/7 = 14