Log2 (3x-6) - log23=log23

+4
Ответы (1)
  1. 30 апреля, 20:13
    0
    ОДЗ

    x+5>0

    x>-5

    log (2) (x+5) = log (2) (x+5) / log (2) 3

    [log (2) 3*log (2) (x+5) - log (2) (x+5) ]/log (2) 3=0

    log (2) (x+5) (log (2) 3-1) = 0

    log (2) (x+5) = 0

    x+5=1

    x=-4