Выполните действия: 1) 7 7/9 - 4 1/12 + 2 3/4; 2) 17 2/3 - 6 1/36 + 4 3/8; 3) 10 9/16 - (3 11/12 + 4 4/9) ; 4) (20 - 7 23/36) - (14 4/27 - 6 1/18).

+2
Ответы (1)
  1. 18 июня, 11:51
    0
    7 7/9 - 4 1/12 + 2 3/4 = 6 4/9

    1) 7 7/9 - 4 1/12 = 7 28/36 - 4 3/36 = 3 25/36

    2) 3 25/36 + 2 3/4 = 3 25/36 + 2 27/36 = 5 + 52/36=

    = 5 + 13/9 = 5 + 1 4/9 = 6 4/9

    17 2/3 - 6 1/36 + 4 3/8 = 16 1/72

    1) 17 2/3 - 6 1/36 = 17 24/36 - 6 1/36 = 11 23/36

    2) 11 23/36 + 4 3/8 = 11 46/72 + 4 27/72 = 15 + 73/72=

    =15 + 1 1/72 = 16 1/72

    10 9/16 - (3 11/12 + 4 4/9) = 2 29/144

    1) 3 11/12 + 4 4/9 = 3 33/36 + 4 16/36 = 7 + 49/36=

    = 7 + 1 13/36 = 8 13/36

    2) 10 9/16 - 8 13 / 36 = 10 81/144 - 8 52/144 = 2 29/144

    (20 - 7 23/36) - (14 4/27 - 6 1/18) = 4 29/108

    1) 20 - 7 23/36 = 12 13/36

    2) 14 4/27 - 6 1/18 = 14 8/54 - 6 3/54 = 8 5/54

    3) 12 13/36 - 8 5/54 = 12 39/108 - 8 10/108 = 4 29/108