Вычислите: а) 4*5/25*6; б) 2*3*4*5/4*5*6*7; в) 9*13+2*9/54*13;

г) 8*13/39*2 д) 6*7*8*9*10/7*9*11*12; е) 27*15-7*27/9*15-9*11;

ж) 3*38/19*7; з) 3*16-8*3/27; и) 24*2+6*24/7*60-5*60

+4
Ответы (1)
  1. 7 апреля, 04:07
    0
    4*5/25*6 = 20/150 = 2/15

    2*3*4*5/4*5*6*7 = 120 / 840 = 1/7

    9*13+2*9/54*13 = 117 + 18 / 702 = 135 / 702

    8*13/39*2 = 104 / 78

    6*7*8*9*10/7*9*11*12 = 30240 / 8316

    27*15-7*27/9*15-9*11 = 216 / 36

    3*38/19*7 = 114 / 133

    3*16-8*3/27 = 24/27

    24*2+6*24/7*60-5*60 = 192 / 120