Упростить

tg (п/2-a) - tg (п+a) - cos2 (п/2-a)

+1
Ответы (1)
  1. 8 января, 00:58
    0
    Надеюсь cos (15pi/2) - 4sin (9pi) + 2tg (7pi/6) = cos (7pi+pi/2) - 4sin (9pi) + 2tg (pi+pi/6) = cos (3pi/2) - 4sin (9pi) + 2tg (pi/6) = 0-0+2*sqrt3/3=2sqrt3/3