2) cosx = - 0.482

3) tgx=0

4) tgx = - 0.5

5) cosx=0

6) sin2x = - 1

7) sinx = - √2/2

8) sin (x/2 - 30°) + 1=0

9) cosx=1/2

+4
Ответы (1)
  1. 8 мая, 09:07
    0
    2) cosx = - 0.482 x = + (π-arccos (0.482)) + πn или x = - (π-arccos (0.482)) + πn, n∈Z.

    3) tgx=0

    x=πn, n∈Z.

    4) tgx = - 0.5

    x=arctg (-0,5) + πn=-arctg (0,5) + πn, n∈Z.

    5) cosx=0

    x=π/2+πn, n∈Z.

    6) sin2x = - 1

    2x=π+2πn, x=π/2+πn, n∈Z.

    7) sinx = - √2/2

    x = (-1) ^ (n+1) ·π/4+πn, n∈Z.

    8) sin (x/2 - 30°) + 1=0

    sin (x/2 - 30°) = - 1

    (x/2 - 30°) = π+2πn x/2=π/6 + π+2πn=7π/6+2πn, x=7π/3+4πn, n∈Z.

    9) cosx=1/2

    x1=π/3+2πn, x2=-π/3+2πn