Решите уравнения 2log2 (-3x) = - 8. log2 (10-8x) - log2 (1-3x) = 1. log16 (x-1) + log16 (x+6) = 3/4 и log0.5 (3x+7) + log0.5 (-x - 1) = 0

+2
Ответы (1)
  1. 29 октября, 11:18
    0
    Log2 (-3x) = - 4; - 3x=1/16; x = - 1/48

    log2 ((10-8x) / (1-3x)) = log2 (2) ; (10-8x) / (1-3x) = 2; 2-6x=10-8x; 2x=8; x=4

    log0,5 ((3x+7) / (-x-1)) = log0,5 (1) ; (3x+7) / (-x-1) = 1; 3x+7=-x-1; 4x=-8; x=-2