Вычислите: 1) - 1/4-5/7 2) - 5/6-1/3 3) - 1/8-3/4 4) - 4 3/8-2 1/4 5) - 6 1/2-3 5/7 6) - 9-3 5/9.

+3
Ответы (1)
  1. 30 марта, 10:23
    0
    1) - 1/4-5/7=-7/28-20/28=-27/28

    2) - 5/6-1/3=-10/12-4/12=-14/12=-1 1/6

    3) - 1/8-3/4=-1/8-6/8=-7/8

    4) - 4 3/8-2 1/4=-4 3/8-2 2/8=-6 5/8

    5) - 6 1/2-3 5/7=-6 7/14-3 10/14=-9 17/14=-10 3/14

    6) - 9-3 5/9=-12 5/9