Нужно решить:

(2Sin^2 (a) - Sin (a) Cos (a)) / (3sin^2 (a) + 2Cos^2 (a), если tg (a) = 3

+3
Ответы (1)
  1. 1 марта, 17:41
    0
    Cos^2a (2tg^2a-tga) / (cos^2a (3tg^2a+2)) = (2tg^2a-tga) / (3tg^2a+2) = = (2*9-3) / (3*9+2) = 15/29