Дви однакрви жатки за 8 год скосили 48 га пшеници. Скильки гектарив пшеници скосять ци жатки за 5 год роботи?

+1
Ответы (1)
  1. 11 декабря, 07:43
    0
    1) 48:8=6 (га) 2 жатки скосять за 1 час

    2) 6*5=30 (га)

    Ответ: 2 жатки за 5 часов скосять 30 га пшеницы