Помогите!❤❤❤

(2a+5b) + (8a-11b) + (91-5a)

+5
Ответы (1)
  1. 8 февраля, 14:13
    0
    (2 а+5 б) + (8 а-11 б) + (91-5 а) = 2 а+5 б+8 а-11 б+91-5 а = (2+8-5) а + (5-11) б+91=5 а-6 б+91