Упрости выражения

a) 5 х+3 (2 х-7) =

б) 2/3 * (-а) * 1/2

+2
Ответы (2)
  1. 2 июля, 07:01
    0
    A) 5 х+3 (2 х-7) = 11 х-21

    б) 2/3 * (-а) * 1/2 = - 1/3 а
  2. 2 июля, 07:19
    0
    5 х + (3*2 х-3*7) = 5 х + (6 х-21) = 5 х+6 х+21=11 х+21

    1/3 * (-а)