Решите уравнение

(x - 9 целых 3/7) + 5 целых 8/21 = 6 целых 5/14

+3
Ответы (1)
  1. 29 января, 21:32
    0
    (x-27/7) + 40/21 = 3 целых 5/7 х - 27/7 + 40/21 = 15/7 х + - 81+40/21 = 15/7 х-41/21=15/7 х = 15/7 + 41/21 х = 45+41/21 х = 86/21