5-2 (х-1) = 4-х побыстрей

+4
Ответы (2)
  1. 29 января, 16:57
    0
    5-2 х+2=4-х

    5-2 х+2-4+х=0

    3-х=0

    -х=-3

    х=3
  2. 29 января, 18:44
    0
    5-2 х + 2 = 4-х

    -х = - 3

    х=3