2tg (a-5 п) + ctg (a+п/2), cos=5/13

+4
Ответы (1)
  1. 12 мая, 06:51
    0
    2tga-tga=tga=sina/cosa=+-12/13; 5/13=+-12/13*13/5=+-12/5

    cosa=5/13

    sina=+-√ (1-cos²a) = + - √ (1-25/169) = + - √ (144/169) = + - 12/13