Найдите значение степени: (1/3) в5 степени; (3/7) в3 степени; (1 2/5) во2 степени (3 1/4) во2 степени

+4
Ответы (1)
  1. 22 февраля, 20:45
    0
    1/3:5 = 1/243

    1 2/5 = 7/5^2 = 49/25 или 1 24/25

    3 1/4 = 7/4^2 = 49/16 или 3 1/16